Press "Enter" to skip to content

کتاب‌خوانی به چند دلیل تازه

0

بررسی چند پژوهش درباره تاثیرات کتاب‌خوانی روی سلامتی

مطالعات سال‌های اخیر نشان داده برای مبارزه با مرگ زودتر، استرس، زوال عقل و جنون، باید کتاب خواند.
خواندن باعث افزایش اتصالات میان سلول‌های مغزی می‌شود.
مطالعه موجب افزایش کیفیت خواب می‌شود.
با ۶ دقیقه مطالعه در روز، می‌تواند استرس را کاهش دهد.
علائم زوال عقلی در میان مطالعه‌کنندگان پایین‌تر است.
مهارت بالاتر کتاب‌خوانی در ۷ سالگی، علامت افزایش IQ در میان آن‌هاست.

مطالعه، جدای از آن‌که از راه افزودن اطلاعات در دسترس برای انسان، منجر به افزایش آگاهی و توانایی بینش افراد می‌شود و علاوه بر این‌که می‌تواند یک سرگرمی مفید باشد، مزایایی تازه‌کشف شده هم برای سلامتی افراد دارد.

نشریه مدیکال نیوز، گزارشی منتشر کرده است که در ژورنال علوم اجتماعی و پزشکی، به عنوان یک مقاله بینارشته‌ای منتشر شده است. مقاله مورد نظر، توسط پژوهشگرانی در دانشکده سلامت و بهداشت عمومی دانشگاه ییل انجام شده که نشان می‌دهد افرادی که احتمال مرگ، در میان افرادی که در یک دوره ۱۲ ساله، بیش از ۳ ساعت و نیم در یک هفته مطالعه می‌کنند، در مقایسه با دیگرانی که مطالعه نمی‌کنند، ۲۳ درصد کمتر است.

مطالعات پیشین، نشان داده بود که خواندن باعث افزایش اتصالات میان سلول‌های مغزی می‌شود و به همین خاطر، ابتلا به بیماری‌های مغزی که منجر به کاهش طول عمر می‌شود را کاهش می‌دهند.

در دنیای تلویزیون زده‌ و تحت تاثیر شبکه‌های سریع اجتماعی، دانستن این‌که می‌توان به کتاب‌خوانی به جنگ مرگ زودرس برویم، می‌تواند انگیزه تازه‌ای برای خاموش کردن مانیتورها و روشن‌کردن چراغ مطالعه باشد.

یک مطالعه در اوایل سال جاری در مجله علوم اجتماعی و پزشکی منتشر شد که نشان می‌داد استفاده از گوشی هوشمند پيش از خواب، مدت زمان خواب را کوتاه تر و کیفیت آن را کمتر می‌کند. از همه مهم‌تر، نور تابیده شده از دستگاه، تولید ملاتونین در مغز را کاهش می‌دهد. (هورمونی که به ما می‌گوید چه زمانی بخوابیم)

چه بهانه‌ای بهتر برای معاوضه گوشی هوشمند با یک کتاب در زمان خواب. به گفته مایو کلینیک برقراری مراسمی برای خواب-مانند خواندن کتاب- می‌تواند با تسهیل گذر از بیداری به خواب کیفیت خواب را بالا ببرد.

در زمانه‌ای که استرس، می‌تواند نقشی اساسی در ۶۰ درصد بیماری‌های انسان ایفا کند، راه‌هایی برای کاهش آن وجود دارد که پژوهش‌های دکتر دیوید لویس نوروسایکولوژیست در مایندلب اینترنشنال ساسکس یکی از آن‌ها را پیش روی ما می‌گذارد: تنها ۶ دقیقه مطالعه در روز.

بر اساس این گزارش‌ها، تنها ۶ دقیقه مطالعه در روز، می‌تواند باعث کاهش ضربان قلب و کاهش احتمال گرفتگی عضلانی شود.

دکتر دیویس لویس می‌گوید: « با غرق شدن در یک کتاب جذاب می‌توانید از استرس‌ها و نگرانی‌های زندگی روزمره فرار کرده و لحظه‌ای در تخیل نویسنده به سر برید. این تنها یک حواس‌پرتی نیست بلکه شرکت در تخیل فعال است. کلمات چاپی خلاقیت شما را تحریک کرده و باعث می‌شوند به یک حالت هوشیاری تغییریافته وارد شوید.»
تحقیق دیگری که در دانشگاه لیورپول انجام شده هم می‌گوید که برای ۳۸ درصد بزرگسالان، خواندن یکی از «درمان‌های نهایی استرس» هستند.

از سوی دیگر، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داده بود که مطالعه، روند زوال عقل و جنون را کند می‌کند. این تحقیقات توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو صورت گرفته بود که دکتر رابرت اس‌ویلسون از مرکز بیماری آلزایمر راش و تیم آن، از ۲۹۴ بزرگسال با میانگین سنی ۸۹ سال آزمایش کردند. آن‌ها هر سال برای به طور متوسط تا شش سال پیش از مرگ آنها مورد بررسی قرار گرفتند و برای شرکت‌کنندگان تعدادی آزمون حافظه و فکری طراحی شده بود. آن‌ها همچنین به پرسشنامه‌ای با جزئیات زیاد در خصوص فعالیت‌های محرک ذهنی‌ای که در کودکی، جوانی، میانسالی و پس از آن، پاسخ می‌دادند.

با تجزیه و تحلیل مغز شرکت‌کنندگان پس از مرگ، محققان دریافتند که کسانی که در خواندن، نوشتن و دیگر فعالیت‌های محرک ذهنی در اوایل و اواخر زندگی خود شرکت داشته‌اند، احتمال کمتری دارد که علایم فیزیکی زوال عقلی مانند ضایعات مغزی و … داشته باشند.

نتایج این تحقیق مؤید پژوهش دیگری است که پیش از این در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمده بود که بيان می‌كرد خواندن، بازی شطرنج و شرکت در فعالیت‌های ذهنی در افراد مسن تا بیش از ۵ برابر خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

کتاب، همچنین باعث افزایش مهارت‌های اجتماعی نیز می‌شود. به عنوان نمونه، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله ساینس منتشر شد نشان می‌داد افرادی که کتاب‌های داستانی می‌خوانند، «تئوری ذهن» بهتری دارند؛ یعنی توانایی درک اعتقادات، باورها، خواسته‌ها و تفکرات مردم متفاوت با خود را دارند.

در خصوص ارتباط بین خواندن و بهبود مهارت‌های اجتماعی در اوایل سال جاری گزارشی از MNT منتشر شد که نشان می‌داد افرادی که کتاب‌های داستانی می‌خوانند در آزمون همدلی امتیاز بالاتری از بقیه افراد گرفتند.

نویسنده این تحقیق کیت اوتلی از گروه روانشناسی کاربردی و توسعه انسانی دانشگاه تورنتو، معتقد است داستان به خواننده اجازه می‌دهد تا با شخصیت‌ها تعامل داشته باشد که در واقعیت منجر به افزایش همدلی می‌گردد.

اوتلی می‌گوید “مهم‌ترین ویژگی انسان بودن، زندگی اجتماعی ما است. وجه تمایز انسان این است که مناسبات اجتماعی با افراد دیگر –دوستان، نزدیکان و کودکان- را بر اساس غرایز نمي‌سازد. داستان می‌تواند در درک تجربه اجتماعی کمک کند.”

به نظر می‌رسد هر چقدر مهارت‌های خواندن در کودکی قوی‌تر باشد، احتمال اینکه فرد در بزرگسالی باهوش شود، بیشتر است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در نشریه رشد کودک منتشر شد، نشان می‌دهد کودکانی که در ۷ سالگی مهارت خواندن بهتری دارند، نمره بالاتری در آزمون‌های IQ به نسبت کودکانی با مهارت خواندن کمتر، به دست می‌آورند.

منابع:
 1- Five ways reading can improve health and well-being
 , Honor Whiteman, 12 October 2016
 2- Bedtime mobile phone use and sleep in adults, Jan Van Den Bulck, Sciense Direct., January 2016, Volume 148, Page 93-101
 3- Reading 'can help reduce stress’, The Telegraph, 30 march 2009
 4- New Quick Reads published as study shows reading for pleasure empowers positive life changes, National Literacy Trust, 4 Feb 2016
 5- Life-span cognitive activity, neuropathologic burden, and cognitive aging
 Robert S. Wilson, PhD, Patricia A. Boyle, PhD, Lei Yu, PhD, Lisa L. Barnes, PhD, Julie A. Schneider, MD andDavid A. Bennett, MD
 , July 23, 2013

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *