Press "Enter" to skip to content

معرفی کتاب: بوطیقای گسست

0

بوطیقای گسست اثری است در بررسی سینمای اصغر فرهادی. مازیار اسلامی، نویسنده کتاب، در مقدمه با یادآوری اینکه «سینمای اصغر فرهادی محصول گسست تاریخی برساخته اصلاحات در تاریخ سینمای ایران است؛ دوره گذر از دوگانه سینما و سینماگر پیش از انقلاب و پس از انقلاب» می‌نویسد: «پیامد این دوره ظهور نسلی تازه از فیلم‌سازان برای گذر از این دوگانگی تاریخی است که با انقلاب ۱۳۵۷ آغازشده بود.»

اسلامی در ادامه آورده است: «در سینمای فرهادی به‌تدریج امکان تازه‌ای شکل می‌گیرد، نه در حکم پاسخی قطعی در برابر خلأ معنا، بلکه نوعی تلاش برای حد گذاری بر این خلأ معنایی. نوعی تجربه آستانه‌ای به معنای جدا کردن درون و این بیرون این خلأ… اهمیت سینمای فرهادی، مشخصاً از چهارشنبه‌سوری به بعد، صرفاً در مواجهه متعهدانه و هوشمندانه با این گسست نیست. اهمیت سینمای او تلاش برای درونی کردن خود بحرانِ گسست است؛ کوشش برای درونی کردن تجربه ناکام ایده گسست و جدایی روایت تاریخی ۱۳۷۶ درون روایت‌های ازهم‌گسیخته.»

کتاب بوطیقای گسست به تعبیر نویسنده می‌کوشد تصویری از حرکت بطئی این گسست و جدایی در سینمای فرهادی باشد، با نقشه‌برداری از موقعیت دقیق آن در هر فیلم و تحولی که خود این حرکت در ماهیت مطالبه ایجاد می‌کند… کتاب می‌کوشد در بطن این دیالکتیک، تحلیلی درون ماندگار از سینمای فرهادی و شش فیلم اولش ارائه کند.«

کتاب در شش فصل نوشته‌شده است و عنوان فصل‌ها از قرار زیر است: «رقص در غبار: عشق یعنی رقصیدن روی خرده‌شیشه»، «شهر زیبا: رئالیسم نارس؛ تقابل فیلیا و اروس»، «چهارشنبه‌سوری: بیماری اتوس»، «درباره الی…: تئاتر قضاوت»، «جدایی نادر از سیمین: خانواده مقدس» و «گذشته: منتظر پارلاکس».

در پشت جلد کتاب، پس از اشاره به مسائل مربوط به گسست که شرح آن در بالا گذشت، آمده است: «سینمای فرهادی نام خاص این پروسه گسست و جدایی تاریخی است که از ۱۳۷۶ شروع می‌شود، ادامه می‌یابد، دچار لختی و رخوت می‌شود و سپس وقفه و سکته، اما با بالقوگی آن جامعه را از درون دچار گسست و جدایی می‌کند. سینمای او دقیقاً بر حول‌وحوش این لبه تیز، خطرناک، شکننده و سست پرتگاه گسست فعال می‌شود؛ نقطه‌ای که سینمای ایران عمدتاً برای عدم مواجهه با خطرات آن، یا با توسل به طناب مهار معنا و بی‌معنایی بر لبه آن می‌ایستد یا اساساً خود را از ایستادن بر لبه آن معاف می‌کند.»

کتاب بوطیقای گسست اثری است فنی و تخصصی و مخاطب متخصص و پیگیری سینما و اندیشه را مخاطب قرار می‌دهد. این کتاب را نشر چشمه در ۱۲۵ صفحه و به قیمت ۱۱ هزار تومان منتشر کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *