Press "Enter" to skip to content

دونالد ترامپ و تعمیر کردن آمریکای فشل

0

دوازدهم آبان ماه سال گذشته، ۴ ماه بعد از اینکه دونالد جی. ترامپ نامزدیاش را برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد، کتابی منتشر کرد در مورد سیاستهایش برای بازسازی آمریکا، عبارتی که شعار انتخاباتی او هم بود «آمریکا را دوباره سرافراز کنیم». نام این کتاب «آمریکای معیوب: چگونه آمریکا را دوباره سرافراز کنیم (Crippled America: How to Make America Great Again ) بود. هشت ماه بعد، تابستان امثال، در آستانه برگزاری گردهمایی ملی جمهوریخواهان، ترامپ دوباره این کتاب را منتشر کرد، اما با اسم جدید، شاید تیم انتخاباتی او تذکر دادهبود که اسم پیشین خیلی سیاه و منفی است. اینبار نام کتاب این شد: «آمریکای سرافراز: چگونه آمریکای معیوبمان را درست کنیم». مثل همیشه ترامپ وعده دادهاست که تمام منافع حاصل از فروش این کتاب که چه قبل و چه بعد از انتخاب شدنش به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا پرفروش بود، به امورخیریه اختصاص بیابد.

اما این اولین بار است که ترامپ در مورد سیاست و مدیریت سیاسی کتاب مینویسد، او پیش از این تعداد زیادی کتاب نوشتهاست که مشهورترین آن، «هنر معامله (The Art of Deal)» است که او در کارزار انتخاباتیاش نیز بارها به این کتاب اشاره کردهاست و هر بار گفتگوی در مورد قراردادهای بینالمللی تجاری یا معاملات سیاسی و بینالمللی رخ میداد، اشاره میکرد که من در زمینه تجارت از همه باتجربهترم و کتاب «هنر معامله» را نوشتهام. از دونالد ترامپ به زبان فارسی تاکنون کتابهای زیادی منتشر شدهاست. «مثل یک قهرمان فکر کن» و «بزرگ فکر کن» که احتمالاً دو ترمجمه از یک کتاب هستند. (Think Like a Champion: An Informal Education in Business and Life ۲۰۰۹) «دو مرد و یک پیام: ما میخواهیم شما ثروتمند شوید (Why We Want You to be Rich: Two Men – One Message ۲۰۰۶ )»، نوشته دونالد ترامپ و رابرت کیوزاکی، نیز با دو ترجمه مختلف در ایران منتشر شدهاست. «ترامپ: ۱۰۱ راه موفقیت (Trump 101: The Way to Success ۲۰۰۷)»، « چگونه در زندگي برنده شويد؟ آموزش غير رسمي براي موفقيت در زندگي و كسب و كار (Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know About Success, Real Estate, and Life) و تعدادی دیگر از کتابهای مربوط به موفقیت در تجارت، معامله، ثروتمند شدن و پول جمع کردن از او به فارسی ترجمه شدهاست.

این البته اولین بار نبود که ترامپ کتاب سیاسی مینوشت؛ اولین بار سال ۲۰۱۱ بود که دونالد جی.ترامپ کتابی به شدت انتقادی نسبت به سیاستهای اقتصادی دولت باراک اوباما نوشت. او در این کتاب با عنوان «وقتش شده قوی شویم: سرافراز کردن دوباره آمریکا!» به شدت از سیاستهای اقتصادی اوباما انتقاد کرد، او بسیار از موضوعاتی را که بعداً شعار انتخاباتی او در طول یک سال منتهی به ۱۸ آبان ۱۳۹۵ بدل شد را در این کتاب آوردهبود، موضوعاتی مانند سختگیری بیشتر برای ورود مهاجران و بستن مرزها، کارآفرینی صنعتی در خاک آمریکا و مجبور کردن چین کمونیست به قبول قواعد اقتصاد آزاد، از بین بردم تمام کلاهبرداریهای اقتصادی اوباما از جمله اوباماکر و اوباموکومیست و آخر از همه کاهش بدهیهای دولتی.

این مضامین به صورت جدیتری وقتی که دونالد ترامپ تصمیم گرفت نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود در کتاب «آمریکای معیوب» و پس از آن با نام «دوباره سرافراز» منتشر شد تا برنامههای او را برای رأی دهندگان آمریکایی توضیح دهد. او در مقدمه این کتاب توضیح میدهد: «من قرار نیست مثل بقیه سیاستمداران در تمام این دهههای بازی کنم، خبری از پرحرفی و بیعملی نخواهد بود، خبری از گروههای فشار و لابیگرانی که قوانین را به

ما دیکته میکنند نخواهد بود. من کل نظام را میتکانم، از هر جناح، چرا که کسی نمیتواند من را بخرد. من میخواهم آمریکا را برگردانم. میخواهم دوباره آن را سرافراز و قدرتمند کنم، میخواهم تمام متحدینمان دوباره به ما احترام بگذارند و دشمنانمان از ما بترسند.» او نهایتاً مینویسد: «این کتاب نقشه من برای دوباره سرافراز کردن آمریکاست. خیلی کار سختی نیست، فقط کسی را میخواهد که آنچه را که باید گفت بگوید. امروز چنین آدمی را در واشنگتن دیسی پیدا نخواهیم کرد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *