کرمان: اولین شهری که خانه ازدواج تاسیس می‌کند

نخست‌وزیر گفت: من با تاسیس خانه ازدواج صددرصد موافقم

شهردار تهران گفت: اگر طرح پخته و سنجیده‌ای بشهرداری برسد در تاسیس خانه ازدواج اقدام خواهیم کرد.

«زن روز» در شماره گذشته پیشنهاد کرد:

«انجمن‌های شهر با کمک شورای زنان یک خانه ازدواج برای شهر خود تاسیس کنند. این خانه که متعلق بشهر خواهد بود دارای همه‌گونه وسایل پذیرائی برای انجام جشنهای زناشوئی هست و جوانان شهر با پرداخت یک هزینه مختصر در حدود دویست تومان میتوانند مراسم جشن زناشوئی خود را در خانه ازدواج شهر خودشان برپا بدارند و زیر بار هزینه‌های طاقت‌فرسا نروند.

بدین ترتیب هر شهری به‌مانگونه که دارای مسجد و مدرسه و کتابخانه است، برای مبارزه با اسراف و ؟؟؟ و تظاهر و تجمل و کمک به اقتصد جوانان که تازه میخواهند خانواده تاسیس کنند به نسبت جمعیت خود دارای یک یا چند خانه ازدواج نیز خواهد شد…..»

کرمان نخستین شهر

شهر کرمان، نخستین شهری است که بلافاصله به این پیشنهاد جواب مثبت داد و بطوریکه آقای محمدی نماینده کیهان در استان کرمان گزارش میدهد:

«…بدنبال چاپ پیشنهاد زن روز مبنی بر تشکیل خانه ازدواج در شهرستانها خانم مهین ضیائی نایب رئیس دوم شورای عالی زنان کرمان و همسر آقای کاظم ضیائی کفیل استانداری طی نامه‌ای که باستانداری ارسال داشت پیشنهاد زن روز را عملی انسان‌دوستانه اعلام کرد و از استانداری خواست که بمنظور تشکیل خانه مزبور از شخصیت‌های موثر و علاقمند و همچنین مسئولین اداراتی که میتوانند در این باره منشاء اثر باشد دعوت شود تا با نظر آنان کمیته‌ای تشکیل شود و سپس با جلب کمک افراد خیرخواه این پیشنهاد مفید را بمرحله اجرا درآورند.

شواری عالی زنان کرمان در نامه خود نوشته است: چون مطالب پیشنهاد مجله زن روز که به پیروی از اقدام آموزنده آقای هویدا نخست‌وزیر درج شده مورد تائید بانوان واقع گردیده و همگان تصدیق دارند اقدام بآن انجام عملی انسان‌دوستانه و درخور کمال توجه است، درخواست بذل توجه مخصوص نموده و آمادگی شورای عالی زنان را برای هر نوع همکاری اعلام داشته است».

بدنبال ارسال نامه فوق به استانداری، خبرنگار کیهان در کرمان با آقای ضیائی کفیل استانداری تماس گرفت و پیرامون تصمیمی که در این باره خواهند گرفت سئوال کرد.

آقای ضیائی گفتن:

  • مطالعه مجله زن روز و نامه شورای عالی زنان مورد تائید اینجانب نیز هست و فکر کردم همانطور که شورای عالی زنان پیشنهاد نموده است در این باره از شخصیتهای مالی دعوت شود. امیدواریم در چند روز آینده کمیته‌ای تشکیل بشود و درباره این پیشنهاد تصمیم مقتضی اخد گردد.

نخست‌وزیر: من موافقم

برای گفتگو درباره پیشنهاد تاسیس خانه ازدواج در شهرها، رپورتر زن روز اینهفته بدیدار آقای نخست‌وزیر روفت.

رپورتر در گزارش خود می‌نویسد:

نخست‌وزیر را در دفتر کارش ملاقات کردم. این اولین بار بود که پس از ازدواج آقای هویدا را پشت میز کارش دیدم. نخست‌وزیر بتصدیق همه دوستان و آشنایان جوانتر، شادابتر و خنده‌روتر شده است. مقداری وزن کم کرده ؟؟؟ است که این روزها لیلا خانم به نخست‌وزیر میدهند. لیلا خانم معتقد است که هویدا استعداد چاقی دارد و اگر بهمین ترتیب پیش برود برای سلامت او خطر دارد.

نخس‌وزیر بمحض دیدن من گفت:

  • پیشنهاد زن روز را مبنی بر تاسیس خانه‌های ازدواج خواندم. بسیار خوب بود. مردم باید خودشان در تاسیس جشن‌خانه‌هائی کمک کنند. این کار مردم است و باید بدست مردم انجام شود و دولت هر نیت خیری را تشویق و کمک خواهد کرد. هر طور که بشود یک عروسی را ساده برگزار کرد من موافق آن هستم. باید خود جوانها، آ«ها که از هزینه گران ازدواج گله دارند. خودشان دست بدست هم بدهند و چنین خانه‌ای تاسیس کنند. چه بهتر که عوض اجاره باشگاه و پرداخت هزینه زیاد، در شهر محلی باشد که بتوان در آن ازدواج و جشن عروسی را با مبلغ کمی برگزار کرد. انسان هر قدر زندگی را خلاصه و ساده بگیرد، آسایش بیشتر است.

بعضی از جوانها عروسی را آنقدر سنگین می‌گیرند که تا پنج سال بعد هم مبتلای مخارج آن هستند و به‌قول معروف کرایه کاسه و بشقاب میدهند.

از نخست‌وزیر پرسیدم:

  • آیا شما نظر کاملا موافق و مساعدی درباره تاسیس خانه‌های ازدواج دارید؟

جواب دادند: البته. البته. ولی حیف که نصیب ما نمیشود دیگر توی این خانه‌ها ازدواج کنیم.

سئوال شد: آیا دولت کمک به تاسیس چنین خانه‌هائی در شهرها خواهد کرد؟

جواب دادند: کار خیر احتیاجی به‌کمک دولت ندارد. این کار شهرداری‌هاست و کار مردم. این خانه‌ها را درست کنند. قول میدهم در اولین ازدواجی که در جنین خانه‌هائی برپا شود شرکت کنم البته اگر عروس و داماد ما را دعوت کنند.

شهردار تهران هم موافق است

وقتی پیشنهاد تاسیس خانه‌های ازدواج را به آقای مهندس سرلک شهردار تهران در میان گذاشتیم با خوشنودی گفتند:

  • اگر مردم فکر میکنند که تاسیس چنین خانه‌هائی برای شهرها لازم است ما با کمال میل قبول و اقدام به تاسیس آن خواهیم کرد. تاسیس خانه‌های ازدواج برای شهرداری کار فوق‌العاده مهمی نیست. این کار از نظر شهرداری کار ساده ایست و اگر فکر پخته‌ای عرضه شود ما فورا دست بکار خواهیم شد. خانه‌ای را می‌گیریم مبله میکنیم و برای این کار آماده‌اش میکنیم.

شهردار افزود:

  • ولی فکر میکنم مشکل ازدواج جوانها تنها خرج زیاد عروسی نباشد، چه در مذهب ما ازدواج را بسیار ساده و آسان گرفته‌اند و این مشکلات را خانواده‌ها برای جوانها میسازند و بوجود می‌آورند. مثلا مسئله مهریه جوانها را خیلی گرفتار کرده چرا دخترها توقع مهریه زیاد از پسرها دارند. آمدیم و نشد دو نفر با هم زندگی کنند. مرد باید تا آخر عمر کار کند و قسط مهریه صد هزار تومانی خانم را بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *