چه هدیه‌ای؟ چه وقت؟ به چه کسی؟ چگونه تقدیم می‌کنید؟

 صدها دلیل برای هدیه دادن وجود دارد:

بخاطر دوستی:

برای اینکه محبت و صمیمیتتان را به مردم نشان دهید، البته به کسانی که مورد علاقه و محبت بیش از حد شما هستند.

بالاجبار:

برای بجا آوردن رسم ادب، برای تشکر از زحمت کسی.

به حکم بشر دوستی:

برای اینکه موفق به ملاقات بیشتر کسی و یا ایجاد محبت میان خود و او شوید.

برای جشن گرفتن یک اتفاق خوب:

جشن تولد، جشن به دنیا آمدن نوزاد، جشن نامزدی، عروسی، جشن ملی، جشن آغاز سال نو، (نوروز) عیدهای مذهبی و غیره… شاید هم بدون هیچ دلیلی فقط به خاطر اینکه خوشحالید و هوس کردید به کسی هدیهای بدهید.

اولین اشکالی که در امر هدیه دادن موجود است، بی اطلاعی هدیهدهنده از شیء مورد علاقه طرفش است. به همین جهت وقت آقا هوس میکند برای تولد خانمش هدیهای بخرد و یا خانم به خاطر موفقیت شوهرش در کاری اقدام به خرید چشم روشنی میکند. اشکال کار شروع میشود. ولی راه حلی وجود دارد که میتوانیم از آن استفاده کنیم. به این ترتیب که وقتی زن، شوهر، بچه، فامیل، دوست و همکارمان بدون قصد آرزوی خود را مبنی به داشتن فلان چیز بیان کرد مخفیانه در دفترچه کوچکی ثبت کنیم. تا در لحظات مقتضی بدون اشکال خریدمان را کرده و وقتمان را بیجهت پشت ویترین مغازهها تلف نکنیم. تازه با خرید شئ مورد علاقه به طرف باریکبینی و علاقه خود را نیز نشان دادهایم.

هدیه را باید با صرف وقت و علاقه و در نظر گرفتن موقعیت طرف خریداری کرد. نه برای از سرباز کردن یک وظیفه. به همین جهت باید احتیاجات هدیهگیرنده را هم در نظر گرفت. مثلاً به یک دختر بچه قشنگ یک هواپیمای کوچک ندهید و یا برای یک پسر کوچولو عروسک نخرید، برای مردی که هرگز سنجاق کراوات نمیزند، سنجاق کراوات نخرید و به زنی که هرگز روی لباسش کمر نمی‌بندد کمربند هدیه ندهید. اینها نکات کوچکی است که معرف ذوق، سلیقه و کاردانی شما است. ممکن است هدیهای را به کسی بدهید که با وجود ناچیزی بیش از حد مورد توجه او قرار گیرد شاید دلیلش این باشد که وی به محض دیدن هدیه پی به علاقه، ظرافت، و مهربانی شما برده است.

اگر به جشن نامزدی می‌روید، بهترین و مناسبترین هدایا گل است زیرا دوران نامزدی دوره‌ای است که در طی آن دختر و پسر تازه باید یکدیگر را امتحان کرده و پی ببرند که خواهند توانست با هم زندگی کنند و یا نه. پس در  چنین موردی که نتیجهاش صد درصد نیست گل بهترین معرف دوستی و علاقه شماست.

اگر به جشن عروسی میروید، متوجه باشید که یک زن و شوهر وسایل مورد لزوم را صد در صد خریده‌اند به این دلیل توجه خود را معطوف به وسایل تزئینی که ممکن است عروس و داماد نخریده باشند بکنید.

غالباً دیده شده که یک دختر و پسر جوان پس از عروسی دهها سرویس چایخوری و یا غذاخوری دریافت کرده‌اند چندین نفر برای ایشان ساعت دیواری، سرویس مشروب خوری، چراغ خواب و غیره هدیه آورده اند، به این دلیل است که میگویم هرگز به فکر خرید اشیاء مورد لزوم یک خانواده هم نیفتید مگر اینکه مطمئن باشید آنها فلان وسیله را ندارند. در صورتیکه یک وسیله تزئینی ممکن است تا ابد در آنها لذت و خوشی ایجاد کند.

اگر به یک جشن تولد میروید بهترین موقعیت برای تقدیم کردن یک هدیه شخصی که سالهاست طرف در آرزویش میسوزد پیش آمده، البته هدیهای که شما به طرف می‌دهید بستگی به درجه علاقه، محبت، صمیمیت و نزدیکی شما با وی دارد. سعی کنید تاریخ تولد دوستانتان را همیشه به یاد داشته باشید، تا حتی در سفرها هم بتوانید با فرستادن کارت پستال و یا یک هدیه کوچک شدت دوستیتان را به او نشان دهید.

اگر عید نوروز است موقعیت خوبی پیش آمده تا پیش از سیزده به تمام نزدیکان و دوستان نزدیک و مورد علاقهتان هدیهای بدهید و بر شدت دوستی یا محبتتان بیافزاید.  اما موظف نیستید حتماً به همه هدایای گران قیمتی بدهید.

هدیه را به چه کسی تقدیم میکنید؟

باید در نظر داشته باشید که هر هدیهای را به هرکسی نمیتوان داد. به این دلیل اول باید دید: جوان است، ازدواج کرده، بچه دارد، مجرد است، کار میکند، مرد یا زن روز است و هزاران نکته دیگر. البته باید صفات و روحیات او را هم در نظر داشت. با دانستن نکات مزبور خرید هدیه کاری آسان و با لذت بسیار همراه خواهد بود.

هدیهای که به زن یا مردی می‌دهید باید مطابق با صفت مشخصه او باشد. مثلاً ورزشکار است، کتابخوان است، اهل رقص و موسیقی است، فقط مادر یا پدر خوبی است، زن یا مرد شیکی است، اگر زن است در خارج از خانه کار میکند، و غیره.

چگونه باید هدیه داد؟

من نمیدانم شما هم مثل هر فرد با ذوقی یک فندق بستهبندی شده به طرز بسیار جالب و باسلیقه را به یک الماس پیچیده شده در روزنامه کثیف ترجیح می‌دهید یا خیر؟ ولی به هر جهت وقتی هدیه گران قیمتی در تکه کاغذی با کمال بی‌دقتی پیچیده شده نشانه بیعلاقگی طرف به هدیهگیرنده است. در صورتی که هدیه هرچه ناچیز باشد وقتی در کمال ذوق و سلیقه بستهبندی شده بود نشان میدهد که هدیهدهنده تا چه اندازه مایل به خرید شیء جالب و با ارزش بوده است، به همین جهت است که اکنون در غالب شهرها چندین مغازه برای بستهبندی هدیه به وجود آمده و هر روز بر تعداد مراجعهکنندگان به این مغازهها افزوده میشود.

اصولاً همانطور که بزرگان گفتهاند:

طرز هدیه دادن بیشتر از خود هدیه ارزش دارد. به همین جهت است که بستهبندی هدیه نشان دهنده ادب شما نیز خواهد بود.

اگر برایتان مقدور نیست که هدیهتان را یک مغازه مخصوص بستهبندی تزیین کند خودتان میتوانید این کار را به عهده بگیرید. کاغذهای نقشدار، جعبههای کوچک بسیار برای این کار مناسبند. میتوانید هدیه را در کاغذ پیچیده و یا در جعبه قرار دهید برای بستن آن میتوانید از نوار چسب بیرنگ استفاده کنید ولی زیباتر خواهد شد اگر روبان رنگی دور آن گره بزنید و پس از زدن پاپیون دو مقدار مساوی روبان را بسادگی بریزید. بعد روبانی را که از پاپیون ریخته شده بین شست و لبه چاقو قرار دهید و با تمام قوا به طرف خودتان بکشید خواهید دید که روبان فرفری شده و چگونه بر زیبایی هدیه شما میافزاید. اگر خیلی به موضوع  بستهبندی اهمیت میدهید، میتوانید با قرار دادن یک گل مصنوعی یا طبیعی کوچک و بسیار جالب بر رونق آن بیافزاید. سعی کنید قوه ابتکارتان را به کمک بطلبید.

حال اگر خودتان هدیه را با یک جمله دلپسند، یک لبخند، یک آرزویی که از ته قلب برخاسته باشد تقدیم کنید دوستیتان را به ثبوت رساندهاید.

میتوانید بگویید:

  هدیه کوچکی است ولی امیدوارم دوستی مرا به تو رسانده باشد.

هرگز نگویید که هدیه را چقدر و چگونه و با چه مشکلات و از کجا خریدهاید زیرا گذشته از بیادبی، از ارزش هدیهتان هم میکاهد. البته شکسته نفسی زیاد هم خوب نیست، مثل اینکه:

  اصلاً قابل شما را ندارد، اصلاً ارزش ندارد، خجالت میکشم که چنین چیزی را تقدیم کنم و غیره…..

زیادهروی در هر کاری ناپسند است.

اگر دوستی از یکی از اشیای مورد استفاده شما خیلی خوشش آمد و تصمیم گرفتید که شئ مزبور را تقدیمش کنید هرگز نگویید:

 من اصلاً به این احتیاج نداشتم، هیچ دوستش نداشتم، اصلاً به دردم نمیخورد، به کناری افتاده بود و غیره….

شاید این حرف شما درست باشد ولی در طرف این فکر را برمی‌انگیزد که چون برایش هیچگونه اهمیتی ندارد آن را به من میدهد نه از روی دوستی و صمیمیت.

شاید از راه دوری هدیه را فرستاده باشید، و یا اینکه به خاطر صمیمی نبودن زیاد با طرف قبلاً هدیه را برایش فرستادهاید، در این صورت روی کارت ویزیتتان چند جمله کوتاه دوستانه بنویسید و در جوف آن قرار دهید.

«برای این ازدواج فرخنده آرزوی سعادت و خوشبختی میکنم»

«هدیه کوچکی است که شاهد دوستی من است»

«امیدوارم که این هدیه مورد قبول تان واقع شود». و صدها جمله محبتآمیز دیگر که همه ما به آنها واقفیم. اگر هدیه شما جنبه ترحم به کسی پیدا کند بهتر است که هرگز برای او هدیه نفرستید.

هدیههای کوچک نشاندهنده صفا و صمیمیت هستند. خانمی میگفت در زندگی دو هدیه به من داده شد که هرگز نمیتوانم از یاد ببرم: یکی هدیهای بود که پسرم روزجشن تولدش به من داد: «برای تشکر از این که مادرش هستم» و دیگری سنجاق زنگزده و خم شدهای که گدایی در رودخانه پیدا کرده بود و یک روز پس از خوردن غذا در خانه من با ژستی بزرگمنشانه برای تشکر به من داد.

البته کسی هم که هدیه را دریافت میکند وظایفی دارد. مثلاً باید با روی گشاده و از صمیم قلب تشکر کند.

وقتی پس از گرفتن هدیه فقط با یک «متشکرم» خشک و خالی از طرف تشکر کنیم وی ناراحت شده و فکر می‌کند که حتماً هدیه بد و بیارزش خریده است. به این دلیل پس از گرفتن هدیه با جملاتی از این قبیل باید تشکر کرد:

  واقعاً که شما دوست بینظیری هستید …. چگونه توانستی حدس بزنی که این هدیه این چنین مورد پسند من قرار میگیرد … من همیشه آرزوی داشتن چنین چیزی را داشتند …  چگونه از محبت تو تشکر کنم.  و غیره ….

اگر هدیه توسط خود هدیهدهنده به شما رسیده باشد با یک نامه از او تشکر کنید. تلفن هم می‌تواند در چنین مواردی انجام وظیفه کند. اینها نکات کوچکی بودند که ممکن بود فراموش کردنشان به شخصیت شما لطمه‌های جبران‌ناپذیری وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *