همه‌چیز درباره «ام بی سی پرشیا»

 

ام بی سی پرشیا، به عنوان یک رسانه تازه فارسی زبان، تا چند روز دیگر کارش را آغاز می‌کند.

پیش از این فرداد فرحزاد، خبرنگار جدا شده بی‌بی‌سی فارسی، از تاسیس یک شبکه در آبان‌ماه خبر داده بود اما امروز عرب‌نیوز، از تاسیس این شبکه که احتمالا همان رسانه است، از روز شنبه خبر داد.

نادر سلطان‌پور، پناه فرهادبهمن و عده زیادی از اهالی بی‌بی‌سی فارسی این اواخر از شبکه بی‌بی‌سی خارج شده‌اند و کاربران زیادی حدس می‌زدند که کاسه‌ای رسانه‌ای، زیر نیم‌کاسه باشد.

اما نام ام‌بی‌سی پرشیا پیش از این هم در رسیورهای غیرمجاز ایرانی‌ها دیده شده بود. سال‌ها پیش شبکه‌ای به این نام، در زمانی که کمتر فیلم و سریالی در رسانه‌های ماهواره‌ای به صورت دوبله یا زیرنویس پخش می‌شد، شروع به پخش فیلم‌های عمدتا آمریکایی برای فارسی‌زبانان کرد. این شبکه به پخش سریال‌های ترکی هم قبل از گسترش شبکه جم روی آورده بود که پخش سریال مشهور عاصی یکی از آن‌ها بود.

عربی بودن شبکه ام‌بی‌سی پرشیا، و به ویژه، وابستگی مستقیم آن به عربستان، می‌تواند موجب بروز انتقادهای تازه به این رسانه باشد، چه آن‌که راه‌اندازی شبکه ایران اینترنشنال که گفته می‌شود به یک فرد اهلی سعودی وابسته است و نه رسما به دولت عربستان، خود موجب افول اعتماد مخاطب شده است.

از طرف دیگر، اگر راه‌اندازی ایران اینترنشنال را ایجاد رقیبی مشابه، برای بی‌بی‌سی فارسی باید بدانیم، اما ام‌بی‌سی پرشیا به جنگ من و تو می‌رود. جنگ و مبارزه‌ای رسانه‌ای که شاید برای اولین بار در سطحی حرفه‌ای و بالا برای شبکه منوتو به کار گرفته شده تا این شبکه سرگرمی، احساس خطر کند. شبکه‌ای سرگرمی که در ماه‌های گذشته چهره‌های خود را اعم از مجریان خبر، تا پانته‌آ مدیری، مجری برنامه محبوب تونل زمان از است داده است. حالا ام‌بی‌سی پرشیا آمده تا به قول معروف، «آخرین ضربه را محکم‌تر بزند» ؟

ام‌بی‌سی پرشیا چه چیزی می‌خواهد پخش کند؟

سخنگوی آن خبر داده که در آینده نزدیک، این شبکه، محتوایش را به رایگان برای ایرانیان ساکن آمریکا هم پخش خواهد کرد. عرب نیوز می‌نویسد این رسانه را پس از وب‌سایت العربیه فارسی، که معمولا مورد انتقاد کاربران از نظر عدم وثوق خبری قرار گرفته است، دومین رسانه رسمی عربستان برای مخاطب ایرانی است.

ام‌بی‌سی را ولیدبن ابراهیم، برادر زن یکی از همسران ملک‌فهد، پادشاه عربستان تاسیس کرده است. ابتدا در لندن تاسیس شد و از سال ۲۰۰۲ به دبی منتقل شد.

ام‌بی‌سی فارسی هم از لندن برنامه پخش خواهد کرد.

مخاطب اصلی ام‌بی‌سی پرشیا جوانان هستند و این یک شبکه سرگرمی خواهد بود. پیش از این فارسی۱ توسط شبکه خبری وابسته به غول رسانه‌ای جهان روپرت مرداک بسیار موفق بود، اما به ناگهان بسته شد. یکی از مدیران آن شبکه، سینا ولی‌الله بود که اینک گمان می‌رود به زودی یکی از چهره‌هایی باشد که در شبکه ام‌بی‌سی پرشیا هم بعد از رادیو جوان، دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *