ماشین‌آلات برای خوب خوابیدن

روی یک اعلان بلند بالا بر سردر یک مغازه بزرگ نیویورک نوشته است:
« کسی به فکر شما نیست که از بیخوابی چه میکشید- قدم به داخل این مغازه بگذارید تا بفهمید که فقط ما غصه بیخوابی شما را میخوریم-اگر خواب ناز میخواهید بفرمایید تو-داخل بشوید ….»
در داخل این مغازه چهل رقم اسباب ظریف الکتریکی برای اشخاصی که شبها راحت نمیخوابند، کم میخوابند و یا در رختخواب از این دنده به آن دنده میشوند و ساعتها پلکها را به هم میفشارند تا شاید یک روز خواب به چشمشان برود پشت ویترینها چیدهاند.
خندهدار تر از همه ماشین خمیازه کشیدن است. این دستگاه برقی را وقتی کوک کنید و آن را کنار تختخواب خود بگذارید در عرض هر سی ثانیه یک خمیازه غلیظ میکشد و آنقدر خمیازههای جگرسوز تحویل میدهد تا بالاخره شما را هم به خمیازه کشیدن و خواباندن وا میدارد ماشین دیگر«دایه خوش صدا» نام دارد. این دایه موتوری لالایی میگوید – آن هم با چه نوایی. بیخوابترین آدمها پس از شنیدن دو سه دهن لالایی ماشینی آنا به خواب ناز فرو خواهند رفت.
سرپایی الکتریکی که پاها را گرم میکند- پتو و تشک برقی که روپوش و بالاپوش گرم و راحتی فراهم میآورد. تمام این وسایل برای نبرد با بیخوابی است- مرضی که در دنیای متمدن باعث زحمت مردم شده است. آمریکایی و اروپایی که از برکت صنعت و اقتصاد پیشرفته خود نان در سفره دارد و پول فراوان در جیب حالا دچار بلاهای تمدن شده است- سرطان- سکته قلبی – زخم معده و بیخوابی. عجیب مشتریهای درجه اول «ماشین آلات بی خوابی» اکثراً آدمهای ثروتمند هستند- آنهایی که غصه بیپولی ندارند و شاید بیخوابیشان نتیجه رنجهایی است که برای ثروتمند شدن کشیدهاند.
خوش به حال فقیر و فقرا که اگر لااقل نان ندارند یک ساعت خواب راحت شب دارند.
یکی از ادوات رایج خوب خوابیدن که امروزه در خانه هر آمریکایی یافت میشود « ماسک خواب» است. ستارههای هالیوود هر کدام چند تا از آن دارند مثلاً ماسک خواب چین مانسفیلد دورش الماس دوزی شده است. این ماسک را قبل از رفتن به رختخواب به چشم میزنند تا حتی یک ذره نور مانع خواب نشود و چشم در سیاهی و تاریکی مطلق اعصاب مغز را به سکون و آرامش فرو برد.
چرچیل نخست وزیر زمان جنگ انگلیس سالهاست از این نوع ماسک ها استفاده میکند و چون عادت دارد (حتی در بحبوحه جنگ و بمباران کردن به دست آلمانیها) که بعد از ناهار یک ساعت بخوابد لذا ماسک سیاه را به چشم میزند و آنا خرناسههایش به هوا میرود.
مغز، این دستگاه فرماندهی بدن آرامش خود را در نتیجه راحت خوابیدن تحصیل می‌کند.
دکتر تروسو متخصص سلسله اعصاب میگوید:
« بدن انسان مانند اسبی است که به درشگهای بسته باشند و روح انسان مثل درشگهچی است که تا موقعی اسب در حرکت است و مشغول تاخت و تاز، درشگهچی بیچاره خواب نخواهد رفت».
ویلسون نخستوزیر فعلی انگلیس نیم ساعت قبل از خوابیدن چند دست فال ورق میگیرد تا هیجانات فکری خود را پایین بیاورد و مغز خود را از افکار بزرگ و سنگین روز راحت کند و آماده خوابیدن بشود.
شما هم برای اینکه راحت بخوابید سعی کنید که محیط خوابتان آرام و بیصدا باشد و اگر احیاناً در محل پرهیاهوی هستید گوشهای خود را با چیز تمیزی ببندید.
این کار از قدیم مرسوم بوده و اغلب دیده شده توپچیها و کارگران کارخانههای پر سر و صدا به وسیله مادهای شمع مانند که در گوش فرو میکردند خود را از سر و صدا و جنجال محفوظ نگه میداشتند.
در اروپا و آمریکا برای نجات از سر و صدا از ماده مومی شکل استفاده میکنند که در اغلب فروشگاهها موجود است. بعضی اشخاص هم که استطاعت مالی بیشتری داشته باشند دیوارهای اتاق خواب خود را با چوب پنبه میپوشانند که ضد صداست.
بعضی از اطبا معتقدند که پیش از وقت خواب باید از نوشیدن چای و قهوه و مشروبات الکلی جداً خودداری کرد.
دکتر «راک» یکی دیگر از متخصصین اعصاب عقیده دارد رخت خواب راحت و نرم مخصوصاً بالشهای مناسب در راحت خوابیدن تاثیر فراوان دارد. چه بسا پنبه برآمده در تشک و یا سفت بودن یا زیاد نرم بودن بال اشخاص را ناراحت می‌کند و سبب بیخوابی آنان می‌شود.
اما برای خوب خوابیدن بهتر از همه به کار بردن نیروی اراده و تلقین است.
بعد از آنکه به رختخواب رفتید باید به خودتان تلقین کنید که میخواهید واقعاً بخوابید – فکر گذشته – ماجراها و حوادث روزمره – غصه بیپولی- گرفتار بودن را از دلتان با زور هم که شده برانید و به آیندهای که اختیارش دست شما نیست ابداً فکر نکنید.
چه کسی میداند فردا چه خواهد شد. به خودتان تلقین کنید که فعلاً آنچه غنیمت است چند ساعت خواب راحت بدون دغدغه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *