«عطر فاشیسم» در آگهی نامزد انتخابات اسرائیل جنجال‌ساز شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آگهی تبلیغاتی ستاد آیلت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل و نامزد حزب «راست نو»، در آستانه انتخابات مجلس اسرائیل خبرساز شده است.

به گزارش یورونیوز، هدف این تبلیغ که طبیعتا به زبان عبری است، بیان اولویتهای انتخاباتی این کاندیدای راستگرا و پاسخی به منتقدان عنوان شده است. با این حال فیلم به صورت گسترده‌ای تحت‌الشعاع عبارت انگلیسی به کار رفته در آن، «فاشیسم»، قرار گرفته است.

در این ویدئو که در فاصله سه هفته مانده به انتخابات اسرائیل پخش شده است شاکد در حال پایین آمدن از یک راه پله دیده می شود، در همان حال صدای اغواگرانه زنی که عبارات «تفکیک قوا» و «مهار دیوان عالی» را زمزمه می‌کند روی تصاویر به گوش می‌رسد. سپس شاکد که عطری با برچسب فاشیسم را در دست دارد می‌گوید «این برای من بوی دموکراسی را می‌دهد.»

این عبارت ناظر به جدل پیشین او با مقامات سابق اسرائیل درباره دیوان عالی است.

شاکد از جمله منتقدان دستگاه قضایی اسراییل به شمار می‌رود و دیوان عالی را به لیبرال بودن و مداخله زیاد متهم می‌کند. ایهود باراک، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، پیشتر یک بار در واکنش به نظرات انتقادی وی در مورد دیوان عالی آنان را «در اصل فاشیستی» خوانده بود.

منتقدان می‌گویند شوخی با کلمه فاشیسم در حالی که خود شاکد با توجه به افکار راستگرایانه‌اش متهم به فاشیسم می‌شود، ابتکار درستی نبوده است.

‌کاربران موافق در شبکه‌های اجتماعی این تبلیغ را «نوآورانه» خوانده‌اند، در همان حال که مخالفان آن را «توهین‌آمیز» قلمداد کرده‌اند.

این فیلم به دلیل قانون انتخابات اسرائیل که پخش فیلم‌های تبلیغاتی را تا دو هفته قبل از روز برگزاری انتخابات منع می‌کند، تنها در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است.

شاکد، که پدرش یک یهودی عراقی متولد ایران است، به همراه نفتالی بنت، وزیر آموزش پرورش رهبری حزب «راست نو» را برعهده دارند. این حزب بخشی از ائتلاف راست‌گرای نخست‌ وزیر بنیامین نتانیاهو محسوب میشود.

انتظار می‌رود حزب وزیر دادگستری اسرائیل در انتخابات پیش رو ۶ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را کسب کند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی اسرائیل ۹ آوریل برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *