ریتا جبلی، دختری از رضائیه، دختر شایسته ایران در سال ۱۳۴۸

زن روز

هفتگی کیهان

آخرین خبر- در زیر چاپ

ریتا جبلی دختری از رضائیه

دختر شایسته

سال ۱۳۴۸

هیئت تحریریه زن روز افتخار دارد که علیرغم تنگی وقت و وجود مشکلات فنی و چاپ، با آنکه قبلا اعلان شده بود که رپرتاژ مراسم انتخاب دختر شایسته سال ۱۳۴۸ هفته آینده منتشر می‌شود، با بذل مساعی فوق‌العاده عکسها و قسمت مهمی از رپرتاژ این مراسم را در همین شماره به نظر خوانندگان عزیز میرساند.

در شماره آینده عکسهای رنگی مسابقه را که یک آلبوم دیدنی است مشاهده خواهید کرد.

عکس ها از:

کیومرث درمبخش

مهدی رضوان

درمراسم شورنگیز، پر شکوه و جلال، زیبا و دلچسبی که دوشنبه شب (۱۵ اردیبهشت) در «بال روم» هتل هیلتون برپا شد ژوری نه نفری دوشیزه ریتا جبلی دختر شانزده ساله اهل رضائیه از آذربایجان غربی را به عنوان دختر شایسته سال ۱۳۴۸ ایران برگزید و الهه عضدی دختر شایسته سال ۱۹۶۸ جهان در میان اشک و شادی و ابراز احساسات شدید مدعوین شنل قرمز رنگ و افتخارآمیز را بر شانه او انداخت.

رای ژوری در ساعت یازده و سهربع بعد از ظهر اعلام شد و هنگامی‌که نام ریتا بعنوان دختر شایسته سال ۱۳۴۸ ایران در بلندگوها پیچید چشمهای درشت و معصوم دختری که از یک شهر آذربایجان برای رقابت با صدها دختر متجدد امروزی تهران آمده بود مملو از اشک گردید و در حالیکه بغض کرده بود چند بار زیر لب گفت:

«نه، نه، باورم نمی‌آید! »

تحسین‌کنندگان ریتا در میان صدای شورانگیز موزیک با هلهلههای خود چلچراغهای هیلتون را میلرزاندند و مدعوین که تعدادشان در حدود ۵۰۰ نفر بود متفق‌القول بودند که:

ریتا جبلی  به حق و انصاف این مقام را دریافت کرده است. از آن لحظه به بعد دختری گمنام، سمبل و قهرمان نسل جوان دختران ایران شد که با صفات انسانی خود- مهربانی و محبت و پاکدلی- هوش سرشار و استعداد هنری- جذابیت و زیبایی و مافوق همه اینها با ایدهآلها و طینت پاک رای هیئت قضات را به اتفاق آرا بسوی خود جلب کرد.

این دومین بار است که در چهار سال اخیر دختری از شهرستان‌های ایران بمقام والای دختر شایسته ایران میرسد.

آغاز مراسم

مراسم از ساعت شش آغاز شد و خانم فروزنده اربابی گوینده توانای رادیوی ایران (ام. سی) مجری و گرداننده صحنه بود.

فروزنده با چند جمله شیرین به ۵۰۰ نفر مدعوین شببخیر و خوشآمد گفت  و سپس خانم منیژه دولتشاهی مدیر اجرای برنامه دختر شایسته  و عضو هیئت تحریریه مجله زن روز را برای ادای توضیحات کوتاهی به پشت میکروفون دعوت کرد.

خانم دولتشاهی ضمن خوش آمد به مدعوین گفت:

خانم ها! آقایان!

از طرف مجله «زن روز»، به همه شما که در این جشن فرهنگی پرشور سال شرکت فرموده اید، خوش آمد میگویم.

امشب شما شاهد اجرای مسابقهای خواهید بود که از چند سال پیش، بحق و بجا، به یک مسابقه و ش

ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸

ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸
ریتا جبلی، دختر شایسته ایران ۱۳۴۸

ایستگی و متانت و تلاش در زندگی، میان نسل جوان دختران ایران تبدیل شده است.

مسابقه «انتخاب دختر شایسته سال ۱۳۴۸ ایران» که امشب مرحله نهایی  چهارمین دوره آن انجام میپذیرد، امسال با استقبال پرشور طبقات وسیعی از خانوادههای ایرانی در سراسر ایران مواجه شد و بیش از ۷۰۰ تن از دختران جوان و شایسته و روشنفکر ایران، امسال در این مسابقه شرکت کردند، که شانزده تن دختران فینالیست را که از میان این عده انتخاب شدهاند، امشب خودتان خواهید دید و شکی ندارم که داوری و قضاوت صادقانه هیئت محترم ژوری درباره آنها، برای همه دختران جوان ایران، افتخارآمیز خواهد بود. اکنون دیگر با اطمینان کامل میتوان گفت که مجله زن روز و مسابقه دختر شایسته ایران، در بالا بردن سطح اندیشه و تفکر نسل جوان دختران ایران، نقشی فراموش نشدنی داشته است. این مسابقه در حقیقت هر سال، دست کم در عرض چند ماه مداوم، معیارهای زندگی و اندیشه نو را در برابر دختران جوان ایران قرار میدهد،  و از آنان دعوت میکند که وجود خویش، قلب و روح و جسم خود را با این معیارها محک بزنند،  و ضعفها و ترسها و تردیدهای خویش را به دور افکنند، و خویشتن را برای زندگی در جامعهای که خوشبختانه اینک در همه زمینههای آن  رشد و ترقی وجود دارد، آماده سازند.

مسابقه انتخاب دختر شایسته ایران، هر سال برای ما، خاطرات بسیار فراموش نشدنی داشته است، اما بدون شک بزرگترین افتخار و شادی ما در این است که در چند سال گذشته علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی، (ابراز احساسات مدعوین به مدت چند دقیقه) که در هر موردی سرمشق و نمونه یک بانوی اصیل و والای ایرانی هستند، برای تشویق نسل جوان دختران ایران، دختر شایسته را، افتخار شرفیابی بخشیدهاند، و این آرزوی هر دختر ایرانی پاکنهاد ایرانی است که به آستانه ملکه محبوب خود تشرف حاصل کند، شانزده دختری که بعنوان فینالیست مسابقه، امشب از برابر شما رژه خواهند رفت، در حقیقت مظهر پیروزی تربیت درست و انسانی هستند. پیروزی آنان در مراحل نهایی این مسابقه، در حقیقت پیروزی خانواده‌هایشان، پیروزی پدر، مادر و معلمها و مربیهایشان است، و من بجا میدانم که پیش از هرچیز، این پیروزی را به همه کسانیکه در تربیت این شانزده دختر از جان و دل کوشیدهاند، تبریک بگویم.

 بسیار بجا میدانم به یک نکته دیگر نیز اشاره کنم  و آن تلاش پر ثمر دختران شهرستانی است برای خودسازی و تربیت و پرورش جسم و جان خویشتن. این دخترها از حداکثر امکانات تربیتی که در شهرستان‌ها وجود دارد- و متاسفانه وسیع هم نیست-  استفاده کردهاند، چندانکه بر صدها دختر تهرانی پیرروز شدهاند، دلم می‌خواهد این نکته را هم مخصوصاً ذکر کنم که دختر امروزی که خوب و شیک لباس میپوشد و میداند که کدام آرایش مناسب را برای خود انتخاب کند، با واقعیتهای زندگی روزمره نیز بیگانه نیست، و خیاطی و آشپزی را در کنار سیاست و علوم اجتماعی و مطالعات سفر و حضر تواماً مورد توجه و علاقه قرار داده است.

میدانم که هم اکنون همه شما با هیجان بسیار به پاسخ یک پرسش میاندیشید: «دختر شایسته ایران در سال  ۱۳۴۸ کیست؟» پس اجازه بدهید، با تشکر مجدد از حضورتان در این مجلس، صحنه را به شانزده دختر شایسته ایران بسپارم، و آرزو کنم که از این جشن فرهنگی، خاطره‌ای خوش به همراه خویش ببرید. متشکرم!

رژه دختران

شانزده فینالیست  که از میان ۷۰۰ نفر داوطلب به دوره نهایی رسیده بودند ابتدا (….) لباسهای زیبای یونیفورم که در مزون خانم مرضیه سجادیان طراحی و دوخته شده بود رژه رفتند و یکیک به مدعوین معرفی شدند.

هر دختری که روی صحنه  ظاهر می‌شد با ابراز احساسات شدید مدعوین روبرو میگردید و گروهی از دختران تینایجر که برای تشویق قهرمانهای نسل خود در مقابل صحنه انبوه شده بودند باچنان هلهلهای از فینالیستها استقبال میکردند که مجلس تکان میخورد.

مجلس یکپارچه شور و غوغا بود و برگزیدگان نسل باهوش، جوان، زیبا و پرامید ایران فردا چون غنچههای شکفتهای عطر و بوی خود را در فضا پراکنده میساختند و موجی از امید و نیکبختی و خوشبینی نسبت به ایران آینده در قلب ها میپراکندند.

هیئت ژوری نه تن از معاریف و برگزیدگان رشتههای فرهنگ، ژورنالیسم و هنر ایران بودند: آقای ابراهیم خواجهنوری نویسنده، محقق و روانشناس مشهور-  خانم فروغ کیا رئیس دبیرستان رضاشاه کبیر تهران-  خانم منیر مومن رئیس دبیرستان ولی الله نصر تهران- خانم دکتر آذر احمدیه رئیس دبیرستان راه زندگی-  آقای دکتر پورباقر نویسنده، روانکاو و استاد دانشگاه- آقای مجید دوامی سردبیر مجله ایرانی زن روز-  آقای عبدالرضا دریابیگی هنرشناس و نقاش مشهور-  و خانم ژاله اختیار طراح و خیاط.

 هیئت ژوری در قضاوت خود به چند صفت و خصلت اساسی توجه کامل معطوف می داشتند.

-جذابیت نوجوانی، هوش و فراگیری، شخصیت و متانت و حسن اخلاق، ایده‌آل‌های انسانی، درس و معدل، تجدد و روشنفکری.

و دختر شایسته ایران  کسی میبود که از همه این خصال  برخوردار باشد و روی‌هم‌رفته بتواند سمبل دختر نجیب و با کمال و امیدوار ایران امروز محسوب شود.

دختران در لباسهای یونیفورم، کوکتل و سوواره به ترتیب رژه رفتند و در ساعت نه و نیم سوالات هیئت ژوری در پاکتهای دربسته گشوده شد و هر دختری به چهار یا ۵پنج سوال اجتماعی-  ادبی-  و معلومات عمومی پاسخ داد و میزان هوش، معلومات و حضور ذهن و فراست دختران بهوسیله ژوری و مدعوین ارزیابی شد.

ساعت یازده بعد از ظهر ژوری وارد شور شد و یازده و پنجاه دقیقه رای خود را به اتفاق آرا به ترتیب زیر اعلام کرد:

– دوشیزه ریتا جبلی دختر شایسته سال ۱۳۴۸ ایران

دوشیزه لادن وزین مطلق مقام دوم (۱۷ ساله دانش‌آموز سال پنجم ادبی دبیرستان خجسته تهران)

– دوشیزه مریم طلب بیگی مقام سوم (۱۶ ساله دانش‌آموز سال پنجم طبیعی دبیرستان رضا شاه کبیر)

 

 نوشتههای مربوط به عکسها:

  • ریتا جبلی و ثریا میرهادی در کنار هم. این عکسها ساعتی قبل از اعلام رای و بهنگام رژه دختران برداشته شده است.
  • هیئت ژوری از راست به چپ: آقای دکتر پورباقر نویسنده، روانکاو و استاد دانشگاه- خانم دکتر آذر احمدیه رئیس دبیرستان راه زندگی- مجید دوامی سردبیر مجله ایرانی زن روز- استاد خواجه‌نوری نویسنده و محقق-  آقای دریابیگی هنرشناس و نقاش- خانم فروغ کیا رئیس دبیرستان رضاشاه کبیر تهران – خانم ژاله اختیار طراح و خیاط و خانم مومن رئیس دبیرستان دکتر ولی الله نصر.
  • سه دختر نمونه و برگزیده سال: از راست به چپ: دوشیزه کیانوش شیرزاد دختر سلیقه و شیک‌پوشی دوشیزه میترا طائفی دختر هوش و معلومات اجتماعی دوشیزه شیده محبی دختر درس و معدل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *