ایران و جهان در هفته ای که گذشت:‌از گشایش هفتمین جشن هنر شیراز تا…

 

گشایش هفتمین جشن هنر- استمداد شهبانو برای کمک به سیل­زدگان پاکستان- ترمیم کابینه ادغام چند مرحله­ای مصر و لیبی- تجلیل پکن از پیروزی نفتی و…

در آخرین روز هفته گذشته، در حضور شاهنشاه آریامهر و علیا حضرت شهبانو هفتمین جشن هنر شیراز افتتاح شد و برنامه «گلستان» توسط گروه بانه قرن بیستم به رهبری موریس بژار برای نخستین بار در جهان در تخت جمشید و در پیشگاه ملوگانه اجرا شد.

«تم» اصلی برنامه­های هفتمین جشن هنر شیراز بر پایه «تئاتر جهان سوم» قرار دارد.

· هفته گذشته، به دنبال سیل، بنیاد مسکن پاکستان علیاحضرت شهبانو، از تمامی مردم خیرخواه بشر دوست کشور، برای کمک به سیل­زدگان پاکستان استمداد نمودند و بلافاصله تمام سازمان­های دولتی و ملی، به این ندای بشردوستانه پاسخ مثبت دادند.

همنوعان ما در کشور پاکستان همیشه از کمک‌های سخاوتمندانه همسایه خود ایران بهره‌مند شده‌اند و در چنین شرایطی وظیفه انسانی هر ایرانی نوع­دوستی است که در نهضت کمک به سیل­زدگان آوار شرکت جویند.

* در کابینه آقای هویدا نخست وزیر، در هفته گذشته ترمیم مختصری شد و آقای انوشیروان پویان رئیس دانشگاه ملی به وزارت بهداری، دکتر منوچهر شاهگلی وزیر بهداری به وزارت علوم و آقای جواد شهرستانی به سمت وزیر راه منصوب شدند.

· دهمین کنگره حزب کمونیست چین در هفته گذشته تشکیل شد و در این کنگره پس از محکوم کردن لین بیائو که دو سال پیش در جریان یک توطئه در هنگام فرار، بر اثر سقوط هواپیما کشته شد، بار دیگر مائم تسهتونگ به عنوان هیئت رئیسه انتخاب گردید.

تم اصلی کنگره جهت‌گیری در برابر دو ابرقدرت جهانی شوروی و آمریکا بود.

* درهفته گذشته سادات رئیس جمهوری مصر و سرهنگ قذافی رئیس کشور لیبی، درباره ادغام چند مرحله­ای دو کشور به توافق رسیدند.

نکته مهم در حاشیه این مسئله این است که «مصر» چندان رغبتی به این اتحاد نشان نمی­دهند در حالیکه قذافی مایلست این وحدت سریعاً انجام پذیرد اما در آخرین دقایق سرانجام به نظر مصر گردن نهاد و ادغام چند مرحله­ای را پذیرفت.

· زلزله هفته گذشته مکزیک حدود هزار نفر کشته و مقدار هنگفتی خسارت داد

* در منطقه آسیا، توافق هند و پاکستان برای مبادله اسیران جنگی گامی در راه تامین صلح در شبه قاره به حساب آمد.

به موجب توافقی که بین رهبران دو کشور هند و پاکستان صورت گرفت، هزاران اسیر جنگی پاکستانی آزاد می‌شوند و هزاران نفر پاکستانی مقیم بنگلادش به پاکستان بازمی‌گردند و بنگلادشی­های مقیم پاکستان نیز به سرزمین خود خواهند رفت.

· در هفته گذشته جمهوری خلق چین پیروزی ایران را در بدست گرفتن مطلق صنایع نفتی خویش ستود و نشریه «پکینگ­ رویو» چاپ پکن ضمن تجلیل از رهبری شاهنشاه آریامهر، نوشت: این یک پیروزی دیگری است که مردم ایران در مبارزات پیگیر خود برای کسب حقوق و منافع نفتی به دست آورده‌اند.

* آقایان احمد هوشنگ شریفی به سمت رئیس دانشگاه ملی، دکتر نصرت­الله مژدهی به سمت رئیس دانشگاه مشهد و دکتر محمد مشایخی به سمت رئیس دانشسرای عالی به حضور شاهنشاه آریامهر معرفی شدند.

· بامداد شنبه طبق اظهار رادیو لندن، اعلام شد که همه مردم کردستان عراق به دست به اعتصاب زدند تا اعتراض خود را نسبت به حمله ارتش عراق به دهکده­های کرد نشان دهند.

· چوئن لای نخست­وزیر چین در کنگره حزب کمونیست آن کشور به شوروی پیشنهاد عادی کردن روابط دو کشور را داد و گفت: شوروی برای نشان دادن حسن نیت خود بهتر است چکسلواکی و مغولستان را از نیروهای مسلح خود تخلیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *