آمادگی سازمان میراث فرهنگی برای پیگیری سرنوشت عتیقه 12میلیون یورویی

کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

توضیحاتی که این سازمان درباره این گزارش و پیگیری‌های این سازمان برای استرداد اشیاء عتیقه به ایرنا ارسال کرده، به شرح زیر است:

خبرگزاری محترم ایرنا اخیرا در یک گزارش تصویری با عنوان «فرجام عجیب قاچاق یک شیء عتیقه» جزئیاتی را از یک پرونده قضایی در لندن و اختلاف دو دلال ایرانی بر سر یک جام شیشه‌ای عتیقه ایران منتشر کرده و در نتیجه‌گیری گزارش، انفعال یا سکوت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در برابر حراج این شیء میراث‌فرهنگی نیز مطرح شده و اقدام این سازمان در بازگردانیدن جام شیشه‌ای عتیقه به ایران، مورد سوال قرار گرفته است.

لازم است به استحضار برساند که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در امر استرداد اموال فرهنگی تاریخی مسروقه و قاچاق شده کشورمان، اهتمام کامل دارد و در مواردی که زمینه قانونی و حقوقی لازم برای پیگرد قضایی مربوط به استرداد وجود داشته باشد، اقدامات لازم را با هماهنگی سایر مراجع محترم ذیربط انجام می‌دهد و خوشبختانه در سال‌های اخیر دستاورد‌های قابل توجهی در حوزه استرداد کسب کرده است.

در مورد قاچاق جام شیشه‌ای موضوع گزارش سابق الذکر، هنوز ابعاد حقوقی امر و مالکیت دولت بر این اثر تاریخی و یا حتی ایرانی بودن آن، روشن نیست. با این وجود سازمان آمادگی دارد با دریافت اسناد و مدارک مورد اشاره در گزارش مورد نظر، پیگیری‌های لازم جهت اثبات مالکیت ایران و استرداد آن به کشور را انجام دهد.

همچنین از آن خبرگزاری محترم انتظار می‌رود تا به منظور تنویر افکار عمومی و آگاهی مردم عزیز کشورمان از دستاورد‌های مفید سازمان متبوع در بازگردانیدن میراث به غارت رفته ایران، گزارش‌هایی نیز در این زمینه تهیه و منتشر نماید. استرداد سنگ برجسته سرباز هخامنشی توسط ریاست محترم جمهوری به کشور در مهر ماه سال جاری، از جمله این موارد است، بدیهی است این سازمان، آماده هر گونه همکاری در امر اطلاع‌رسانی مورد نظر با آن خبرگزاری محترم می‌باشد.

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *