آشنایی با کارو، شاعر مردمی ایران

کارو

نام کارو را اولین بار از یک راننده تاکسی شنیدم که به نامش قسم می‌خورد، سپس پدربزرگم بود که شعرهایش را می‌شناخت اما هیچ نشریه روشنفکری یا رسمی‌ای یادم نمی‌آید که به او، ذره‌ای پرداخه باشد. بعدتر ها نامش را در کنار بساط‌ کتابفروشی‌های انقلاب، در خیابان شاهرضا دیدم، نوشته شده بر کتاب‌هایی با چاپ بد، روی سنگفرش پیاده‌رو. اما فضای ذهنی من آن قدر روشنفکرانه بود که از خریدنش اجتناب کردم. کار ما شاملو خواندن و فروغ شناختن است، نه آشنایی با برادر ویگن که حالا شعر هم می‌گوید.

اما کارو، شاعر بزرگی‌ست. از نسل اول شاعران نیمایی، بی‌آلایش و کمی رک. او در گفتگویش درباره نقشی که قرار است از او در تاریخ بماند جواب می‌دهد: مرده شور تاریخ را ببرد. تاریخی که اسکندر را کبیر می‌خواند من را می‌خواهد چه کار؟
او همیشه گرفتار سانسور بوده است، چه آن زمان که جبر فضای فرهنگی، او را به عنوان یک ایرانی ارمنی‌تبار، وا می‌دارد از شعر ارمنی عبور کند و به فارسی شعر بگوید، چه آن زمان که کتاب‌هایش، دیگر در ۴۰ سال گذشته جایی در کتابفروشی‌ها نیافته‌اند و از عرصه ادبیات حذف شده است.

کارو

کارو متولد همدان است، سال ۱۳۰۴، ۱۶ آبان متولد شده و در بروجرد و اراک زندگی کرده، مدتی را پس از مرگ پدر ۳۹ ساله‌اش در اثر یک سینه‌پهلوی ساده، به مراغه و تبریز رفته و درن نهایت در تهران ماندگار می‌شود. یک ازدواج و یک جدایی، سه فرزند، دو دختر و یک پسر از او به یادگار گذاشته است: رمی،‌ربکا و رنه.

کارو سروده‌هایی انتقادی دارد، از عشق سخن می‌گوید، فقر و ظلم و جنایت را نفرین می‌کند و خرافات را به زعم خود، به باد نقد می‌گیرد.

زبان کارو ساده و همه‌فهم است، او زمانی با شعرهایش به تیراژ نشریات ایرانی می‌افزود.

رابطه خوبی با شاعران دیگر داشته، شاملو را در دوره‌ای دوست خوب و خاکی می‌خواند، ولی در دوره‌ای از شاملوی جدید پرده بر می‌دارد که افاده‌ای، نگاه از بالا به پایین به دیگران دارد و همه چیز را اخ و پیف می‌داند.

کتابهایش شامل کفرنامه، شکست سکوت، نامه‌های سرگردان، ماسه‌ها و حماسه‌ها، پروازهای فکر، دوبیتی‌ها، سایه ظلمت و برادرم ویگن است.

کارو در سال ۱۳۸۶، در ایالت کالیفرنیا در یک آسایشگاه به نام دهکده مریم،‌ چشم بر هم می‌گذارد و بعد از یک هفته، به خاک سپرده می‌شود.

در پندار می‌کوشیم که کارو را بیشتر و بهتر مرور کنیم. نظر شما درباره کارو چیست؟ در کامنت‌ها بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *